Науково-технічна бібліотека

Одеської національної академії харчових технологій

Розташування
Нові надходження
Видання бібліотеки
Енциклопедія вчених
Корисні посилання
Замовлення літератури
КЦВ ОНАХТ
ONAFT4Ref
Зараз на сайті: 61
Сьогодні: 764
Вчора: 1180
На поточному тижні: 2729
На минулому тижні: 5175
У поточному місяці: 16335
У минулому місяці: 19289
Всього: 560998

Алфавитній покажчик

0-9 А Б В Г Ґ Д Е Є Ж З И І Ї Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Ь Ю Я Всі
« Повернутися до списку авторів
28.jpg

Білецький Веніамін Якович

(1907 - 1994)

Веніамін Якович Білецький – доктор технічних наук, професор, завідувач кафедри «Теорія механізмів, машин і автоматичних ліній».

 

Веніамін Якович – потомствений борошномел. Народився 11(24) червня 1907 р. в Золотоноші Полтавської губернії (нині Черкаська обл.) в сімї крупчатника. Почав працювати на млині з 13 років. Закінчив Одеську мукомельну профтехшколу, в 1927 р. вступив до Одеського технікуму (з 1928 р. – інститут) технології зерна і борошна (зараз – Одеська національна академія харчових технологій). У 1931 р. захистив кваліфікаційну роботу і отримав кваліфікацію інженера-механіка-конструктора млинових машин.

У 1934 р. В. Я. Білецький закінчив аспірантуру, а в 1936 р. захистив дисертацію на тему «Рух плоскої частини по похилій площині, що здійснює горизонтальні гармонійні коливання», і у 1937 р. йому було присуджено вчений ступінь кандидата технічних наук. Він був затверджений у вченому званні доцента по кафедрі «Деталі машин».

Заняття в аспірантурі Веніамін Якович поєднував з викладацькою і адміністративною роботою в інституті: асистент, помічник декана і декан механічного факультету (1931–1937). З кінця 1937 р. по червень 1941 р. працював доцентом кафедри «Деталі машин».

З червня 1941 по вересень 1945 р. В. Я. Білецький – в рядах Червоної Армії – офіцер автомобільних військ. Демобілізований в званні інженер-капітана. За участь у бойових діях нагороджений медалями «За оборону Кавказу» (квітень 1945) і «За перемогу над Німеччиною у Великій Вітчизняній війні 1941–1945 рр (жовтень 1945).

В жовтні 1945 р. Веніамін Якович повернувся на роботу в інститут спочатку на посаду доцента, а з травня 1946 по 1962 р. завідував кафедрою «Теорія механізмів, машин і деталей машин», з 1962 р. – кафедрою «Теорія механізмів і машин», яка у 1967 р. була перетворена в кафедру «Теорія механізмів, машин і автоматичних ліній".

В. Я. Білецький підготовив і читав курси «Основи теорії і розрахунку машин-автоматів і автоматичних ліній харчової промисловості» і «Розрахунок механізмів машин-автоматів харчової промисловості», згідно з якими згодом були видані навчальні посібники.

Професор Веніамін Якович Білецький успішно керував кафедрою на протязі 35 років, сформував колектив кваліфікованих фахівців. На кафедрі були створені 2 учбові лабораторії і 2 галузеві – по дослідженню і проектуванню машин-автоматів і гнучких валів. При кафедрі була організована наукова школа по синтезу і аналізу механізмів важелів із зупинкою веденої ланки.

У 1955 р. В. Я. Білецький захистив докторську дисертацію на тему «Розрахунок оптимальних параметрів у сортувальних машин з прямолінійними гойданнями». В цьому ж році йому був присуджений вчений ступінь доктора технічних наук і він був затверджений у вченому званні професора по кафедрі «Теорія механізмів і деталі машин».

На основі проведених досліджень В. Я. Білецьким було опубліковано близько 100 наукових робіт, в тому числі одна монографія і три навчальні посібники.

Великою і результативною була його робота по вихованню науково-педагогічних кадрів. Він виховав ряд досвідчених педагогів і висококваліфікованих науковців. Під його керівництвом захищено 9 дисертацій.

Веніамін Якович приймав участь в громадській роботі. Упродовж багатьох років входив до складу профспілкового комітету, очолював методичну комісію механічного факультету, був членом Ради факультету автоматизації і приладобудування, керував роботою навчального студентського товариства.

Робота професора В. Я. Білецького була відмічена в 1954 р. орденом «Знак пошани».

Колеги відмічали ініціативність, принциповість і скромність в роботі Веніаміна Яковича. Він користувався авторитетом серед студентів і професорсько-викладацького складу.

Професор В. Я. Білецький пішов з життя 11 липня 1994 р.

 

           Основні праці:

 

Белецкий В. Я. Теория и расчет сит с прямолинейными качаниями: (мельничные, крупяные и элеваторные просеивающие машины) / В. Я. Белецкий ; под ред. Л. Б. Левенсона. – М. : Заготиздат, 1949. – 188 с. : черт. – Библиогр.: с. 183 (23 назв.).

 

Белецкий В. Я. Аналитические методы определения основных размеров кулачковых механизмов и радиусов кривизны профиля кулачка : учеб. пособие / В. Я. Белецкий. – Одесса : Изд-во ОПИ, 1960. – 80 с. – В надзаг. : МВССО УССР, ОТИ им. М. В. Ломоносова.

 

Белецкий В. Я. Аналитические методы синтеза шарнирных плоских механизмов : учеб. пособие / В. Я. Белецкий. – Одесса, 1960. – 63 с.

 

Машины-автоматы и автоматические линии пищевой промышленности. Основы теории и расчета : учеб. пособие / В. Я. Белецкий, В. А. Благодарский, Б. Е. Бройдо, В З. Шапран ; под общ. ред. В. Я. Белецкого. – Киев : Техніка, 1967. – 176 с. : ил.

Белецкий В. Я. Расчет механизмов машин-автоматов пищевых производств : учеб. пособие / В. Я. Белецкий. – Киев : Вища шк., 1974. – 227 с. : черт. – Библиогр.: с. 226.

 

 

« Повернутися до списку авторів